Etiketler

Brezilya Voleybol Federasyonu (CBV), önümüzdeki sezondan itibaren Brezilya Erkekler ve Bayanlar Voleybol Ligi Superliga’da karşılaşmaların 21 sayılık setler üzerinden oynanacağı ve teknik molaların ise 7 ve 14. sayılarda verileceği açıklandı.

İlk olarak Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından CEV Avrupa Ligi müsabaklarında pilot uygulama olarak uygulanan 21 sayılı set kuralı böylelikle önümüzdeki sezon ilk kez bir profesyonel ligde uygulanacak.

EDİTÖR YORUMU: Brezilya Voleybol Federasyonu ve aynı zamanda da Dünya Voleybol Federasyonu FIVB’nin başkanı olan Dr. Ary Graça’nın eğer önümüzdeki yıllarda bu kural tamamen tüm resmi organizasyonlarda uygulanmaya başlayacak ise ilk öncelikle kendi ülkesi olan Brezilya’da uygulanmaya başlaması son derece akıllıca bir karar gibi görünüyor.

İlk kez CEV Avrupa Ligi’nde test edilen bu kurala başta sporcular ve kulüpler-takımlar olmak üzere birçok voleybolsever karşı çıkmıştı.Voleybolseverler setleri 21 sayı üzerinden oynanmasının voleyboldaki kaliteyi, seviyeyi düşüreceğini, oyun içersindeki hata payının artacağını ve hatta voleybolu öldüreceği düşüncesini savunuyor.

Reklamlar