Etiketler

Bu yıl ilk defa 20 ülkenin katılımı ile gerçekleşen FIVB Dünya Grand Prix’de grup karşılaşmaların ardından genel puan durumunda ilk 5 sırada yer alan Çin, Brezilya, Sırbistan, Amerika ve İtalya ve ev sahibi ülke Japonya 2013 FIVB Dünya Grand Prix´i Finallerine katılmaya hak kazanırken; A Bayan Milli Takımımız, sona eren grup maçlarının ardından Dünya Grand Prix´ini, 19 puanla 8. sırada tamamlamış oldu.

Peki FIVB Dünya Grand Prix’de finallerin başlamasına az bir zaman kala Dünya Grand Prix’i Dünya Sıralaması’nı nasıl etkileyecek ?

FIVB Dünya Sıralaması; FIVB’ye üye ülke voleybol takımlarının FIVB’nin ve kıta konfederasyonlarının düzenledikleri turnuvalarda aldıkları sonuçlara göre kazandıkları puana bakılarak erkekler, bayanlar, yıldız-genç erkekler ve yıldız-genç kızlar kategorilerinde yapılan sıralamadır.

Dünya sıralaması için puan kazanılan turnuvalar, Dünya Şampiyonası, Olimpiyat Oyunları, Dünya Kupası, World Grand Prix, World League, Kıta Şampiyonaları ve Kıta Elemeleridir. Ülkeler bu turnuvalarda aldıkları dereceye göre sıralanarak puan alırlar. Ayrıca her turnuvanın ağırlığı ve dolayısıyla da kazandırdığı puan farklıdır.

Öte yandan en yeni tarihli turnuvanın puanı da eski (en fazla dört yıl) tarihlilerden daha yüksektir. Örneğin dünya şampiyonalarında ve olimpiyatlarda alınan dereceler 4 yıl boyunca değerlendirmeye alınır ve her yıl % 25 oranında ağırlığı azalır.

Dünya Kupası ve Kıta Şampiyonalarında alınan dereceler 2 yıl boyunca değerlendirmeye alınır ve her yıl % 50 oranında ağırlığı azalır. World Grand Prix ve World League’de alınan dereceler sadece 1 yıl için değerlendirmeye alınır.

Dünya sıralaması, uluslararası turnuvalara çağrılacak ülkelerin saptanmasında ve turnuvalarda yapılacak eşleştirmelerde esas alınır.

Aşağıdaki tabloda Dünya Sıralamasına puan veren turnuvalardan elde edilecek puanlar yer alıyor. World Grand Prix ele alarak tabloya göz attığımızda ise; Dünya Grand Prix’i kazanacak olan ülkenin 50 puan, ikinci olan ülke 45 ve üçüncü olan ülkenin ise 40 puan kazanacağını gösteriyor.

A Milli Bayan Voleybol Takımımız ise grup etabının ardından 8. olduğu için 10 puan kazanacak ve bu 10 puan dünya sıralamasındaki puanına eklenecek. A Milli Bayan Voleybol Takımımız, Dünya Grand Prix’in ardından 158’e puan yükselecek ve dünya sıralamasında 7. sıradaki yeri koruyacak.

Dünya sıralamasında bir üstümüzde yer alan Rusya ise; Grand Prix’de grup etabının ardından 7. olduğu için A Milli Bayan Voleybol Takımımızın yine bir üstünde yer almaya devam edecek.

dünyasıralamsı

Reklamlar