2013 CEV Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası, 6-14 Eylül tarihlerinde Almanya ile İsviçre’nin ortaklığında düzenlenecek.

İlki 1949 yılında düzenlenen Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası bu yıl 28.sine sahne olacak. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası tarihinde; eski adıyla Sovyetler Birliği 13 kez, şimdiki adıyla Rusya 4 kez olmak üzere toplamda 17 kez ile en çok şampiyon olmayı başarı ülke olurken; Polonya, Batı Almanya ve İtalya 2’şer, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Sırbistan ve Bulgaristan’da 1 kez mutlu sona ulaşmayı başardılar.

A Milli Bayan Voleybol Takımı’mız ise şampiyona tarihinde 1 gümüş ve 1 bronz olmak üzere kürsüde 2 kez kendine yer buldu.

2013 CEV Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda; Almanya’nın Berlin, Halle, Schwerin ve Dresden; İsviçre’nin Zürih şehirleri karşılaşmalara evsahipliği yaparken 16 ülke takımı, 4’erli 4 grupta şampiyonluk için fileye yükselecek. Grup karşılaşmalarının ardından ilk sırada yer alacak takımlar adını doğrudan çeyrek finale yazdıracak. Gruplarında 2. ve 3. olan takımlar ise çeyrek finale yükselmek için çapraz eşleşmeler ile play-off karşılaşması oynayacak. Gruplarında son sırada yer alan takımlar ise Avrupa Şampiyona’sına veda edecek.

Şampiyona’da grup maçları 6-8 Eylül’de, play-off’ karşılaşmaları 10 Eylül’de, çeyrek finaller 11 Eylül, yarı final karşılaşmaları ise 13 Eylül’de yapılacak. Şampiyonu belirleyecek final maçı ise 14 Eylül’de Berlin’de oynanacak.

A GRUBU (Halle, Almanya)
 Türkiye
 Almanya
 Hollanda
 İspanya

TÜRKİYE

A Milli Bayan Voleybol Takımımız’da Londra Olimpiyatları sonrasında antrenörlük görevine İtalyan antrenör Massimo Barbolini getirildi ancak Filenin Sultanları, yaz döneminde gerek Mersin’de düzenlediğimiz Akdeniz Oyunları’nda, gerekse de İtalya’daki Alassio Kupası ve son olarak FIVB Dünya Grand Prix’inde istenilen sonuçları alamadı ve antrenör Barbolini ile beklenen uyumu bir türlü yakalayamadı.

Grubumuzda ev sahibi Almanya’nın yanı sıra Hollanda ve İspanya yer alıyor. 3 takımı da yenebilecek ve gruptan lider çıkıp adımızı çeyrek finale yazdırabilecek güçteyiz. Hedef ve belirleyici karşılaşma Almanya karşısındaki sınav olacak.

Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonası geçmişinde ev sahipliği yaptığımız 2003 yılında 2. ve 2011 yılında Sırbistan ile İtalya ortaklığında düzenlenen şampiyonada ise Sırbistan ve Almanya’nın ardından 3. olarak tamamlamıştı.

A Milli Bayan Voleybol Takımımız’da; sakatlıkları bulunan Eda Erdem Dündar, Neriman Özsoy’un yanı sıra milli takıma veda eden Esra Gümüş Kırıcı ile Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu kadroda yer almayacak.

TAKIM KADROMUZ
Pasörler: Naz Aydemir Akyol, Özge Kırdar Çemberci
Pasör Çaprazları: Neslihan Demir, Polen Uslupehlivan
Smaçörler: Gözde Sonsırma, Seda Tokatlıoğlu, Güldeniz Önal Paşaoğlu, Birgül Güler
Orta Oyuncular: Bahar Toksoy, Ergül Avcı, Büşra Cansu, Aslı Kalaç
Liberolar: Gizem Karadayı, Dilara Bağcı

ALMANYA

Almanya Milli Takımı’nı 2006 yılından bu yana ülkemizde de uzun yıllardır Vakıfbank’ı çalıştıran İtalyan antrenör Giovanni Guidetti çalıştırıyor. Panzerlerin en önemli silahları Hanke, Kozuch, Brinker ve Fürst olacak. Avrupa Şampiyonası tarihinde 1 gümüş ve 2 bronz madalya olmak üzere toplamda 3 kez kürsüye çıktılar.

Son Avrupa Şampiyonası’nın gümüş madalya sahibi,  kendi evsahipliği yapacağı şampiyonada altına uzanmak isteyecektir. A Grubu’nda; A Milli Bayan Voleybol Takımımız ile grubun favorileri olarak ön plana çıkıyorlar ancak…Ev sahibi olmaları takım üzerinde nasıl bir etki yaratacak, çeyrek final sonrasında Sırbistan, Rusya, İtalya karşısında neler yapabilecekler hep birlikte göreceğiz.

Almanya, yaz dönemindeki milli takım sürecinde Montreux Volley Masters ve World Grand Prix’de parlak bir oyun sergilemedi; ilk kez katıldıkları Avrupa Ligi’nde ise şampiyon olmayı başardılar.

Almanya’nın en büyük dezavantajı savunmada manşet karşılaşma pozisyonundaki oyuncuların sıkıntı yaşamaları olarak göze çarpıyor. Gerek Brinker olsun gerekse de Beier olsun manşet karşılamadaki günlük performansları belirleyici olabiliyor, zaman zaman ise libero pozisyonunda oynayan Dürr’de manşette ciddi problemler yaşıyor ve aksıyor.

Almanya, 2011 Avrupa Şampiyonası sonrasında Angelina Grün’ün bırakmasının ardından o pozisyonu henüz dolduramadı ve Maren Brinker’in yanına Grün seviyesinde olmasa da güven verecek, aksamayacak bir oyuncu yerleştiremediler, Bu konuda özellike üst düzey karşılaşmalarda Guidetti neler yapacağı ve Almanya’nın nasıl bir performans göstereceği merak konusu !

Almanya’nın gruptaki hedefi şüphesiz son gün oynanacak olan Türkiye karşılaşması olacak. Büyük olasılıkla grubun birincisini tayin edecek ve daha da önemlisi çeyrek final ve yarı finalin anahtarını açacak bir karşılaşma olacağını düşünüyorum.

TAKIM KADROSU
Pasörler: Kathleen Weiss, Denise Hanke
Smaçörler: Maren Brinker, Heike Beier, Jana-Franziska Poll, Jennifer Geerties, Lisa Thomsen
Orta Oyuncular: Christiane Fürst, Corina Ssuschke-Voigt, Anja Brandt
Pasör Çaprazları: Margareta Kozuch, Saskia Hippe
Liberolar: Lenka Dürr, Lisa Izquierdo

HOLLANDA

Portakallar, son yıllarda büyük organizasyonlarda başarılı sonuçlar alamayarak dikkat çekiyorlar. Avrupa Voleybol Şampiyonası tarihinde en iyi dereceleri 1985 yılında bronz madalya, 1991 yılında gümüş, 1995 yılında altın ve 2009 yılında gümüş madalya. 2011 yılında düzenlenen son Avrupa Şampiyonası’nda ise şampiyonayı ancak 7. sırada tamamlayabildiler.

Portakalların en önemli hücum silahi Manon Flier’in ise son yıllarda eski, özlenen ve beklenen performansından uzak olduğu görülüyor. Portakalların kadrosunda genç ve iyi oyunculara bulunuyor ancak Sırbistan, Almanya, Türkiye, Rusya ve İtalya gibi üst düzey takımlara diş geçirebilecek bir takım değiller. Almanya ile Türkiye karşılaşmalarından herhangi biri kazanmaları onları grupta ilk 2’ye sokabilir, ciddiyet alınarak kayıpsız geçilmesi gereken bir rakip.

Hollanda’da sakatlıkları devam eden orta oyuncular Debby Stam-Pilon ile Caroline Wensink kadroda yer almıyor.

TAKIM KADROSU
Pasörler: Femke Stoltenborg, Laura Dijkema
Pasör Çaprazları: Manon Flier, Judith Pietersen
Smaçörler: Anne Buijs, Maret Grothues, Celeste Plak, Kim Renkema
Orta Oyuncular: Robin De Kruijf, Quinta Steenbergen, Yvon Beliën
Libero: Kirsten Knip

İSPANYA
İspanya, A Grubu’nun en zayıf takımı olarak kabul ediliyor. İspanya’yı 2011 yılından bu yana Francisco Manuel Hervas çalıştırıyor. Matadorlar uzun yıllardır büyük şampiyonalarda iyi bir sonuç elde edemediler, en son katıldıkları Avrupa Şampiyonası’nda ise 11. olabildiler. Avrupa Şampiyonası tarihinde ise; 2005’te 9., 2007’de 17., 2009’da 9. oldular.

2011 yılındaki Avrupa Şampiyonası’nın ardından ise yalnızca 2012 CEV Bayanlar Avrupa Ligi organizasyonunda boy gösterdiler ve gruptan çıkmayı başaramadılar.

İspanya’nın grubu zayıf halkası olarak grup karşılaşmaları sonunda galibiyet alamadan şampiyonaya veda etmeleri otoriteler tarafından ön görülen bir senaryo, aksi bir sonuç kendileri için bile sürpriz olacaktır.

Matadorların en etkili oyuncuları olarak pasör çaprazı Milagros Collar, Mireya Delgado, Jessica Rivero ile orta oyuncuları Encarnación Garcia ve Ana Correa sayılabilir. Collar/Rivero, Garcia ve Correa üçlüsü aynı zamanda takımın hücum gücü hattını oluşturuyorlar. İspanya manşet iyi geldiğinde orta hücum etmeyi, orta oyuncu devreye sokmaya seven bir takım görüntüsünde. Bunun yanı sıra Jessica Rivero, İspanya kadın voleybolunun şu anda ki en önemli oyuncusu olarak belirtiliyor.

TAKIM KADROSU
Pasörler: Patricia Aranda, Silvia Aracó, Maria José Corral
Pasör Çaprazları: Milagros Collar, Rocío Gómez
Smaçörler: Hélia González, Mireya Delgado, Diana Sánchez, Jéssica Rivero, María Segura
Orta Oyuncular: Marisa Fernández, Ana Correa, Encarnación “Ati” García, Mabel Caro
Libero: Diana “Pitu” Castaño

Reklamlar