Etiketler

2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak kentin belirlenmesi için geri sayım devam ediyor. İstanbul, Madrid ve Tokyo’nun yarıştığı 2020 Olimpiyat oyunlarının galibi, bu gece yarısı saatlerinde Arjantin’in Başkent’i Buenos Aires’te yapılacak 125. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) oturumunda açıklanacak.

103 üyesi bulunan IOC’de Başkan Jacques Rogge kendi isteğiyle oy kullanmayacağını açıkladı. Öte yandan 3 aday ülkenin üyeleri de kurallar gereği oy kullanamayacak. IOC’ de İspanya’nın 3, Türkiye ve Japonya’nın ise 1’er üyesi bulunuyor. Yapılacak olan oylamada 97 üyenin oy kullanması bekleniyor. İlk turda elenecek olan ülkenin IOC üyesi, ikinci turda oy kullanabilecek.

Sonuç 23.00’te açıklanacak

TSİ 21.45’te gizli oylama başlayacak. İlk turda en az oyu alan kent elenecek ve ardından ikinci bir oylama yapılacak. Oylamanın tamamlanmasının ardından finale kalan iki kent salona aynı anda davet edilecek ve IOC Başkanı Jacques Rogge, 2020 Olimpiyat oyunlarıları ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak kenti TSİ 23.00’te açıklaması bekleniyor.

Reklamlar