Etiketler

20-29 Eylül tarihleri arasında Polonya ve Danimarka’da gerçekleşecek olan 2013 CEV Avrupa Şampiyonası finallerinde mücadele edecek olan A Erkek Milli Takımımız hazırlıklarını İstanbul’da sürdürüyor.

Üç buçuk yıl Milli Takımımızı çalıştıran Bosna Hersek Asıllı Fransız vatandaşı Veljko Basic’in yerine getirilen İtalyan hoca Emanuele Zanini’ye umut bağlayan Efeler, Avrupa Şampiyonası’na günde çift antrenman yaparak çalışıyorlar.

Erkek Milli Takımlar Menejeri Muhammet Görken ve takımın yeni Antrenörü Emanuele Zanini’ye, ”Ev sahipliğini yaptığımız CEV Avrupa 4’lü finalleri ile Akdeniz Oyunlarında millilerimiz 4. olarak beklenen başarıyı gösteremediler. Bu başarısızlık sonucunda federasyon, Basic’in yerine Zanini getirdi. Bu hocayla da katıldığımız Kazakistan’da düzenlenen Başkanlık Kupasını da 5. sırada tamamladık. Şimdi önümüzde Avrupa Şampiyonası var. Sporcuların durumu nedir. Bu şampiyonada durumumuz ne olur” sorumuza hocalarımızın yanıtı şöyle oldu:

Muhammet Görkem: “Beş aydan beri Erkek Milli Takımlar Menejerliği görevini yapmaktayım. CEV Dörtlü Final ve Akdeniz Oyunlarında Teknik Direktör Basic ile birlikte çalıştık. Sporcular arasında değişiklik yok. Bu iki şampiyonaya da iyi hazırlandık. Rakiplerimiz güçlüydü. Biz de onlardan aşağı değildik. Ama istenilen başarıyı elde edemedik. Federasyon yönetimi hoca değişikliğine gitti. Şimdiki İtalyan hoca Zanini getirildi. Şimdi yeni hocamızla çalışıyoruz.”

Avrupa Şampiyonası için 9 Ağustos 2013’de yeni hocaları  ile birlikte kampa girdiklerini belirten Görken sözlerine şöyle devam etti:
“Avrupa Şampiyonası’na, yeni hocamızla günde çift antrenman yaparak hazırlanıyoruz. Sıkı ve ağır bir çalışma oluyor. Bugüne kadar bu sezon beklenen dereceleri elde edemedik. Milli takımlar için Avrupa Şampiyonası bu sezonun son etkinliği. Ayrıca hoca değişikliği oldu. Umutlar hocaya bağlandı. Mutlaka iyi bir derece ile ülkemize dönmemiz gerekiyor. Kupasız dönecek olursak hepimiz üzülürüz.”

Yeni hocamız Zanini ile Kazakistan’da düzenlenen 20. Nursultan Nazarbayev Başkanlık Kupası’nda da başarılı olamadıklarını belirten Görken, ”Hoca Zanini göreve başlar başlamaz, sporcuları daha tanımadan Kazakistan’daki turnuvaya katıldık. İlk maçlarımızda İran’a 3-1, Rusya’ya 3-0 mağlup olduk. Katar’ı 3-2 ve Birleşik Arapları 3*-0 mağlup ettik. 5.’lik maçında da Kazakistan’ın 2. takımını 3-1 yendik. Turnuvayı 8 takım arasında 5. bitirdik. buradan da hüsranla ayrıldık” dedi.

Takımın yeni hocası Emanuele Zanini ise, Türkiye’ye gelmekten çok mutluyum. Türk Voleybolunu yakından takip ediyordum. Milli Takım Antrenörlüğü teklifi gelince düşünmeden kabul ettim. Bayanlarda olsun, erkeklerde olsun Türk Voleybolu Avrupa ve Dünya’da adından söz ettiren bir dal. Başarıları da ortadadır. Bu yıl beklenen olmamış. Şu anda seçilen sporcularla çalışıyoruz. Elimizdeki malzeme budur. Sporcularımla tam bir çalışma yapamadık. Sporcularımı tam olarak tanımadan Kazakistan’daki turnuvaya katıldık. Rakiplerimizi de tanımıyorduk. Bizim için Kazakistan Turnuvası iyi bir sınav oldu. Eksiklerimizi gördük. Ona göre çalışmalarımızı yapıyoruz. Avrupa Şampiyonasından başarıyla çıkacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Avrupa Şampiyonasındaki rakiplerinin güçlü takımlar olduğunu da belirten Teknik Direktör Emanuele Zanini sözlerine şöyle devam etti:
“Avrupa Şampiyonası B Grubu’nda Polonya, Slovakya ve Fransa ile grup birinciliği için mücadele edeceğiz. Birinci olanlar direk çeyrek finale kalacak. Bu nedenle çok önemlidir. 2 ve 3. olanlar ise play –off oynayacaklar.  Sıkı çalışıyoruz. Grubu birinci bitirmeye çalışacağız.”

Kendisini Avrupa ve Dünya Voleybolunda kanıtlamış bir hoca ile çalıştıklarını belirten menejer Muhammet Gören, ”Hocamız kariyeri yüksek, çalışmayı ve disiplini seven bir antrenör. Bu bizim için büyük bir avantaj. Takımda sakat sporcularımız yok. Özel hazırlık maçlarımız olacak. Slovenya ve İran ile İstanbul’da ikili kamplar yapacağız. Bu da Avrupa Şampiyonası için iyi bir sınav olacak” diye konuştu.

erkekmillitakim_1

Reklamlar