Etiketler

23 Yaş Altı Bayanlar Voleybol Milli Takımı Antrenörü Mehmet Nuri Bedestenlioğlu, Meksika’da düzenlenecek dünya şampiyonasında illa derece almak gibi bir beklentilerinin olmadığını belirterek, “A Milli Takım’a hangi oyuncuları taşıyabileceğimizi görmek istiyoruz” dedi.
Bedestenlioğlu, 6-13 Ekim tarihlerinde Tijuana kentinde düzenlenecek 23 Yaş Altı Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nın hazırlıklarını Ankara’da yaptıkları antrenmanlarla sürdürdüklerini söyledi.
Türk voleybolunun savaşcı gücünü ortaya koyacak bir takım oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Bedestenlioğlu, ABD, Brezilya, Çin, Küba ve Kenya ile çok zorlu bir grupta yer aldıklarını ifade etti.
“Çin ile Brezilya, yıldız ve genç seviyesinde en yukarıdaki iki takım” diyen Bedestenlioğlu, şöyle devam etti:
“Şampiyona ilk defa düzenleneceği için takımların hangi kadroyla mücadele edeceğini tahmin etmek çok zor. Ülkelere yaşı büyük iki kontenjan oyuncu  tanınıyor. Biz bu tercihi kullanmadık. İlla derece almak gibi bir beklentimiz yok. A Milli Takım’a hangi oyuncuları taşıyabileceğimizi görmek istiyoruz. Henüz takımların kadrolarını görmeden bir şey söyleyebilmek çok zor ama kağıt üzerinde Çin ve Brezilya’nın çok kuvvetli olduğunu söyleyebilirim. Küba ise dünyada ekol olan bir takım. Birde olimpiyat şampiyonu ABD var. Kenya ise grubun en zayıf takımı gibi görünüyor.”
Bedestenlioğlu, genç oyuncuların çok yetenekli olmadığı sürece A Milli Takım’da şans bulmasının çok zor olduğuna işaret ederek, “İtalya, gençlerde 4 yıl üst üste şampiyon olmasına rağmen A takıma sadece bir oyuncu gönderebildi. Çünkü dünya voleybolunda ilk 10’da yer alan ülkelerin içerisine alttan oyuncu sokmak  çok güç. Bu nedenle şampiyona, 20 yaşından sonra A Milli Takım’a yükselmesi gereken oyuncuları dışarıda bırakmamak için doğru bir organizasyon” diye konuştu.
Şampiyonanın A Milli Takım ile Genç Milli Takım arasında kalan oyuncuları motive edeceğini anlatan Bedestenlioğlu, şöyle konuştu:
“Ara dönemdeki oyuncuları ilerletecek, hedefli kılacak bir organizasyon. Şampiyonaya aynen bu mantıkla bakıyoruz. Genç oyuncular ancak 25-26 yaşına gelen büyüklerinin milli takımı bırakmasıyla kadroya girebiliyor. Bunları düşünürken de tabii ki bütün maçlarımızı kazanmak isteriz. Altyapıda hep birlikte  çalıştığım, çok inandığım çocukları buraya çağırdım. Gelecekte A Milli Takım’la ilgili beklentilerimizin olduğu oyuncularımızın tamamını kadroya aldık.  Şampiyonada en zor maçı oynayarak, çocuklara o tecrübeyi kazandırmak istiyoruz.”
Bedestenlioğlu, şampiyonada statü değişikliğine gidileceğini belirterek, “Grupta aldığınız sıraya göre doğrudan derece maçları yapılacak. Eğer grupta 1-2 olursanız, ilk 4 için oynayacaksınız. 3-4 olursanız 5-8, 5-6 olursanız da 9-12 maçları için sahaya çıkacaksınız. Dolayısıyla gruptaki dereceniz çok önemli” ifadelerini kullandı.
Kulüplerdeki yeni sezon hazırlığı ile şampiyonanın aynı zamana denk geldiğine değinen Bedestenlioğlu, “Sporcularımızı iki yeni hedefi birlikte yaşıyorlar. Yeni transfer olmuşlar, bir şeyler yapmak istiyorlar ancak Vakıfbank’tan hiçbir oyuncu kadroya çağıramadık. Organizasyon, Dünya Kulüpler Şampiyonası ile aynı tarihte. Şampiyonın politikasını çok doğru buluyorum ama zamanlaması yanlış” değerlendirmesinde bulundu.
Bedestenlioğlu, kulüp düzeyindeki başarıların A Milli Takım’a neden yansımadığıyla ilgili ise şunları kaydetti:
“Türkiye tarihinde ilk defa olimpiyata gitmeyi başardı, dünyada 7. sıraya kadar yükseldi. Bundan sonrasını başarmak için ise yeni planlar yapmak  zorundasınız. Yaş durumlarından dolayı revizyon gerekiyor. Yeniden motive edecek unsurlar lazım. Tüm bunları planlamaya çalışıyoruz. Planlamaları yaptıktan sonra yukarıya doğru gideceğimizi düşünüyorum. Günlük sonuçları ön plana çıkararak bazı şeyleri yapmamalısınız. Doğru olan uzun vadeli düşünmek. Örneğin İtalya yeniden planlama yaptı. Çok sayıda oyuncusunu yeniledi ve 2016’yı hedefliyor.”
Reklamlar