Etiketler

22 Nisan’da Vakıfbank’ın şampiyonluğu ile sona eren kulüplerin (geçen sezonu ilk 5’te bitirenler hariç) sezonu 25 Eylül 2013 tarihinde başlayacak olan Türkiye Kupası elemeleriyle tekrar açılıyor. Biz de sizler için bu grup maçlarını, takımların son durumlarını ve yeni transferlerini kaleme aldık.

STATÜ: Grup liderleri çeyrek finale çıkacak ve Bursa B.Şehir Belediyesi ile birlikte geçen sezonu ilk 4’te bitiren Vakıfbank, Eczacıbaşı VitrA, Galatasaray Daikin, ya da F.Bahçe ile eşleşerek yarı final mücadelesi verecekler.

A GRUBU
Balkan Kupası’nı kazanmanın moraliyle Türkiye Kupası elemelerine katılacak olan Beşiktaş, mutlak favori. Geçen seneden Seda Eryüz, Natalia Hanikoğlu, Gabriela Koeva ve Dicle Nur Babat’ı kadrosuda tutarak; Seda Türkkan, Selime İlyasoğlu, Ceyda Aktaş, Marina Tumas, Nilay Konar ile Ayça Naz İhtiyaroğlu’nu da kadrolarına kattılar.

Ligin yeni ekiplerinden Çanakkale Belediyespor’da grupta en şanslı 2. takım konumunda. Ece Hocaoğlu ve Ecem Alıcı gibi genç oyuncuların yanı sıra Duygu Sipahioğlu, Funda Bilgi ve Cansu Aydınoğulları gibi ligi iyi bilen yerli oyuncularla anlaştı. Kadrosuna kattıkları 2 yabancı Vesovic ve Nesovic oynayacakları oyunla Çanakkale ekibinin kaderini belirleyecek.

2. Lig ekiplerinden Salihli Belediyesi, Osman Uraner yönetiminde ve geçen sezon kupada final-four oynayan Karşıyaka ise Alper Erdoğuş antrenörlüğünde sürpriz yapma uğraşı verecekler.

TAKIM KADROLARI
– BEŞİKTAŞ: Pasör: Seda Eryüz – Seda Türkkan, Smaçör: Natalia Hanikoğlu – Selime İlyasoğlu – Ceyda Aktaş, P.Çaprazı: Marina Tumas, Orta: Gabriela Koeva  – Dicle Nur Babat – Nilay Konar Libero: Dilek Kınık – Ayça Naz İhtiyaroğlu. Antrenör: Adnan Kıstak

– ÇANAKKALE: Pasör: Cansu Güngör  – Cansu Aydınoğları – Burcu Bircan, Smaçör: Ece Hocaoğlu – Jovana Vesovic – Ecem Alıcı  – Melis Ece Yurtsever

P.çaprazı: Ivana Nesovic – Elif Boran, Orta Duygu Sipahioğlu – Selin Doğan  – Ayşe Kılıç – Ebru Mandacı Libero: Funda Bilgi  – Müge Ocakçı. Antrenör: Vedat Mekik.

-SALİHLİ BLD:: Pasör: İrem Çor, Smaçör: Meryem Subaşı, Hazal Şener, Fatma Beyaz, Orta: Sevim Çakal, Libero: Başak Dervişoğlu, Merve İzbilir. Antrenör: Osman Uraner.

-KARŞIYAKA: Pasör: Ayşegül Girgin, Smaçör: Büşra mutlu, Burcu Genç, Gizem Nur Saka, Ece Kazdere,  Orta: Elif Didem Durmaz, Ayça Yavuz, Libero: Sevinç dalgıç Narinç. Antrenör: Alper Erdoğmuş.

MAÇ PROGRAMI

Yer: Balıkesir (Kurtdereli)
Tarih: 27-28-29 Eylül

Cuma:
17.00 Beşiktaş-Karşıyaka
19.00 Çanakakale Bld.-Salihli Bld.

Cumartesi: 
14:00 Salihli Bld.-Beşiktaş
16:00 Karşıyaka-Çanakakale Bld.

Pazar: 
13.00 Salihli Bld.-Karşıyaka
15.00 Beşiktaş-Çanakakale Bld.

B GRUBU
Bu sene için çok iddialı bir kadro kuran İlbank, grubu lider bitirecek gibi görünüyor. Sırbistan Milli Takımı pasörü Zivkovic, Amerika Milli Takımı smaçörlerinden Regan Hood ve Hırvatistan Milli Takımı pasör çaprazı Alajbeg’i kadrosuna kattılar. Ayrıca maçların Ankara’da oynanması da onlar için avantaj. Büyük bir aksilik olmazsa 3’te 3 yaparlar.

Ereğli Bld. ise geçen sezondan Aslı Türker’i kadrosunda tutarak 4 yeni yerli isimle anlaştı. Bir çok yabancı ismin gündemde olduğu Konya ekibinin Türkiye Kupası’na hangi isimlerle geleceği merak konusu. İlbank’a zor anlar yaşatacak tek takım gibi gözüküyorlar.

İdmanocağı, antrenör olarak ilk önce Şaban Çıbık’la anlaştı ancak lig başlamadan göreve Murat Yedidağ getirildi. İpek Sümer gibi 1. lig deneyimine sahip bir pasöre sahipler. Grup sonuncusu olmaları muhtemel.

Kübra Kegan gibi genç ve yetenekli pasörlerinin yanısıra Evgenia gibi de tecrübeli bir smaçöre sahip olan Karayolları da 3.’lük adayı. Cumartesi günü Halkbank’la oynadıkları hazırlık maçını 4-0 kaybettiler.

TAKIM KADROLARI
– İLBANK: Pasör: Bojana Zivkovic – Zülfiye Gündoğdu, Smaçör: Elif Uzun – Meliha İsmailoğlu – Ezgi Dağdelenler – Ferda Bulut – Regan Elizabeth Hood, P.Çaprazı: Jelena Alajbeg, Orta: Aslıhan Sinanoğlu – Selin Toy – Gamze Ergin – Sinem Karamuk, Libero: Seval Yılmaz – Songül Gürsoytrak. Antrenör: Burhan Canbolat.

– EREĞLİ Bld.: Pasör: Tuğçe Atıcı, Damla Kayacan, Smaçör: Sabriye Gönülkırmaz, Miniriye Vatansever, Orta: Fulya Türük – Aslı Türker. Antrenör: Mustafa Şekeryapan.

– İDMAN OCAĞI: Pasör: Ceren Çınar, İpek Sümer P.Çaprazı: Deniz Aslan, Orta: Gülben Şahin, Libero: Irmak Gürsoy. Antrenör: Murat Yedidağ.

– KARAYOLLARI: Pasör: Kübra Kegan, Öykü Yorgun. Smaçör: Evgenia Alpaslan, Esra Sarıyıldız, Ezgi Yeşiloğlu  Orta: Fatma Çimen, Libero: Gülçin Çavga. Antrenör: Özkan Gönülaçar.

MAÇ PROGRAMI

Yer: Ankara (Başkent)
Tarih: 27-28-29 Eylül

Cuma:
17.00 İlbank-Karayolları
19:00 Ereğli Bld.-İdman Ocağı

Cumartesi:
14.00 İdman Ocağı-İlbank
16.00 Karayolları-Ereğli Bld.

Pazar:
13.00 İdman Ocağı-Karayolları
15.00 İlbank-Ereğli Bld.

C GRUBU
Diğer grupların aksine bu grupta maçlar daha erken (25-26-27 Eylül) oynanacak. Geçen sezonu 8. bitiren Sarıyer Bld., 9. bitiren Bakırköy Bld. Yeşilyurt, ligin yeni ekibi Halkbank ve geçen sezon 2. lige düşen Nilüfer Bld., Bursa’da kozlarını paylaşacak. Kağıt üstünde favori çok iyi bir hazırlık dönemi geçiren Sarıyer Bld. gibi gözüküyor. Nedenlerine gelirsek rakiplerine oranla 2 turnuvaya katılarak ki birinde şampiyon oldular, daha hazır durumdalar ve turnuvaya 3 yabancıyla katılacak tek takım.

Yeşilyurt, ise özellikle kadrosuna yaptığı yerli oyuncu takviyeleriyle daha da güçlendi. Tek handikapları Kyla Richey’nin Kanada Milli Takımı’yla Pan Amerikan oyunlarına katılacağı için takıma geç katılacak olması. Türkiye Kupası’nda da kadrolarında yabancı olarak sadece Macar smaçör Rita Liliom bulunacak. Ama Seray, Ceren ve Özgenur gibi hücum gücü yüksek oyuncularla her an her şeyi yapabilecek kapasitedeler… Oynadıkları tek hazırlık maçında geçtiğimiz cumartesi F.Bahçe’ye 3-1 kaybettiler…

Halkbank ise geçen sezon lige çıkan kadrosunu 2 yabancı ve 5 yerli oyuncu takviye etti. Çok iyi idman yaptıklarını biliyorum. Özellikle Hollandalı pasörleri Dijkema, Avrupa Şampiyonası’nda da ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu gösterdi. Bulgar oyuncuları Desislava Nikolova ise hem attığı iyi servislerle hem de etkili savunmasıyla Başkent temsilcisine çok şey katacağı kesin. Burada geçen sezonu Fenerbahçe’de geçiren Meryem Boz’un takıma ne kadar katkı vereceği çok önemli. Eğer Meryem, kendini bulursa takıma çok şey katar ve o zaman da Halkbank çok can yakar. Türkiye Kupası öncesi 2 hazırlık maçı oynayan Başkent ekibi birinde Karayolları’nı 4-0 mağlup etti diğerinde ise İlbank’la 2-2 berabere kaldı.

Geçen sezon 2. lige düşen Nilüfer Belediyesi de elemelerde evsahibi olma avantajına sahip. Kadrosunu Ukraynalı pasör Olga Geyko, smaçör Gülşah Olcay, pasör çaprazı Şiirsel Merve Altın, libero Pelin Ecem ve orta oyuncu Ceyda Demirhan’la takviye edip geçen yıldan da Kübra Tanrıkulu ile Gamze Türk’le yola devam ediyorlar. Zorlu 3 rakibi karşısından şansları yok denecek kadar az.

TAKIM KADROLARI

– SARIYER BLD: Pasör: Darya Özbek – Ezgi Dilik, Smaçör: Mariia Voitenko – Cansu Çetin –  Damla Çakıroğlu – Melis Durul, P.Çaprazı: Gözde Yılmaz, Orta: Inna Molodtsova – İkbal Albayrak – Ceylan Arısan  – Emine Emel Kaplan, Libero: Aslıhan Köymen – Serpil Ersarı  – Betül Vural. Antrenör: Gökhan Edman

– BAKIRKÖY BLD.YEŞİLYURT: Pasör Tuğçe Hocaoğlu, Merve Tanıl, Smaçör: Hümay Topaloğlu – Rita Liliom – Kyla Richey P.çaprazı: Seray Altay, Ceren Kestirengöz, Orta: Ceren Çağlar – Özge Nur Yurtdagülen – Pınar Motur Libero: Şule Yetimoğlu – Şebnem Simge Aköz. Antrenör: Üzeyir Özdurak

– HALKBANK: Pasör: Duygu Üçdağ – Laura Dijkema, Smaçör: Cemre Erol – Desislava Nikolova – Merve Aktaş – Aslı Köprülü, P.Çaprazı: Meryem Boz Çalık, Orta: Melike Toprak – Hande Naz Şimşek – Ceyda Durukan – Neşve Büyükbayram, Libero: Ceren Cihan – Ceydanur Kaya. Antrenör: Cengiz Akarçeşme

-NİLÜFER BLD.: Pasör: Olga Geyko, Smaçör: Gülşah Olcay, Kübra Tanrıkulu, Gamze Türk P.Çaprazı: Şiirsel Merve Altın, Orta: Ceyda Demirhan, Libero: Pelin Ecem, Antrenör: Ali Kamberoğlu

MAÇ PROGRAMI

Yer: Bursa (Cengiz Göllü Spor Salonu)
Tarih: 25-26-27 Eylül

Çarşamba:
17:00 Sarıyer Bld.-Halkbank
19:00 Bakırköy Bld.Yeşilyurt-Nilüfer Bld.

Perşembe: 
17.00 Nilüfer Bld.-Sarıyer Bld.
19.00 Halkbank-Bakırköy Bld.Yeşilyurt

Cuma:
15:00 Nilüfer Bld.-Halkbank
17:00 Sarıyer Bld.-Bakırköy Bld.Yeşilyurt

MURAT YÜCEKOK

Reklamlar